Københavns mesterskab 2016

-nu med ’Rookie-pokal’!

Københavnsmesterskaberne blev traditionen tro holdt på Trekantens fægtesal. For første gang i 10 år havde sabelfægtningen sin egen mesterskabsaften, da der nu igen er en stor og fast gruppe sabelfægtere i København og omegn. Også på fleuret og kårde var der stor opbakning. I år var der for første gang ’Rookie-pokaler’ på højkant, som gik til de bedst placerede fægtere med mindre end 3 års fægteerfaring (eller alternativt til den bedste veteranfægter). Måske var det’Rookie-pokalerne’, der gjorde at der var mange nye ansigter at finde på pistene? Til sidst en stor tak til de mange frivillige dommere, der alle tre aftener gav en kæmpe hånd med. Uden jer kunne stævnet ikke gennemføres, og I gjorde det super godt!

Mange hilsner
- og vi ses til næste år

Lene Jensen, Trekanten

Resultaterne blev følgende:

Damekårde:

1. Emilia Borrye, HFK

2. Augusta Spanger-Ries, HFK

3. Sarah Larsen, Trekanten (vinder af ‘Rookie-pokalen’)

Katja Alieva, HFK

5. Josephine Damgaard, Trekanten

6. Alba Grassov, HFK

7. Annette Langkilde, Glostrup

8. Heike Weyreiter, Trekanten

Herrekårde:

1. Christian Linnemann, HFK

2. Johannes Olsen, HFK

3. Patrick Jørgensen, HFK

William Pritchard, HFK

5. Theis Samsig, Trekanten

6. Mads

7. Casper Persson, Trekanten

8. Tobias Jeppesen, Vordingborg

9. Oscar Skals, Trekanten

10. Rasmus Weirup, HFK

11. Erik Pock, Vordingborg

12. Peter Blaksteen, Trekanten

13. Steffen Knudsen, Trekanten

14. Ulrik la Cour, Trekanten (vinder af ‘Rookie-pokalen’)

15. Christian Persson, Trekanten

16. Jan Magasanik, Frederiksberg

17. Christoffer, Trekanten

18. Christian L. P., Trekanten

19. Peter Bonde, Trekanten

Damefleuret:

1. Martine Spanger-Ries, HFK

2. Sol Grum-Schwensen, HFK

3. Naja Vaaben, Trekanten

Laeticia Jørgensen, HFK

5. Kirsten Pallesen, Mahaut

6. Josephine Damgaard, Trekanten

7. Susie Agerholm Balle, Mahaut

8. Sarah Larsen, Trekanten (vinder af ‘Rookie-pokalen’)

Herrefleuret:

1. Kolja Dahlin, Trekanten

2. Thomas Berg, Trekanten

3. Laurence Halsted, HFK

Sophus Landorph, Trekanten

5. Jonas Winterberg, Trekanten

6. Maxim Valeur, HFK

7. Julius Sørensen, HFK

8. Christoffer Rykind Bjarke, Trekanten

9. Jakob Brandt, Trekanten

10. Tyler, Trekanten

11. Samuel Weyreiter, Trekanten

12. Søren, Rudersdal (vinder af ‘Rookie-pokalen’, veteran)

13. Simon Jeiner, Trekanten

14. Benjamin Wilken, Mahaut

15. Felix Caspersen, Trekanten

16. Aksel Skadborg, Rudersdal

17. Henrik Kjærsgaard, Trekanten

18. Peter Dinesen, Trekanten

19. René B. Jarmer, Rudersdal

Damesabel:

1. Karen Bell, FKM

2. Marina Kasimova, Trekanten

3. Ida, RFK

Linnea Roark, RFK

5. Sarah Larsen, Trekanten (vinder af ‘Rookie-pokalen’)

Herresabel:

1. Sebastian Bringstrup, Trekanten

2. Mick Berland, RFK

3. Theis Samsig, Trekanten

Michael Crillesen, Gilleleje (vinder af ‘Rookie-pokalen’)

5. Sune Jørgensen, Gilleleje

 

Fægteklubben Trekanten
Ryparkens Idrætsanlæg
Lyngbyvej 110
2100 København Ø
Denmark
Telefon: 39 27 13 13
E-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.