Trekanten - mest vindende klub ved B&U DM 2013

DM_header
Flotte resultater til fægteklubben i weekenden den 19.-20. januar DM for B&U fægtere, der blev afholdt i Birkerød Idrætscenter.
35 af fægteklubben Trekantens fægtere kæmpede sig til flotte resultater ved weekends stævne. I alt blev det til:
6 Danmarksmester 2013 og guldmedaljer til: Martine Spanger-Ries, Sol Grum-Schwensen, Naja Vaaben, Kolja Dahlin, Jacob Brandt Lang og Jonas Winterberg- Poulsen.
7 Sølvmedaljer til: Sol Grum-Schwensen, Marie Winterberg-Poulsen, Hans-Christian Mejlvang, Sophus Landorph, Ruben Jeiner x 2 og Emilia Cecilie Borrye.
9 Bronzemedaljer til: Hannah Bockhahn, Josephine Barfod Damgaard x 2, Thomas Berg, Tor Boesen, Felix Caspersen, Jonas Winterberg-Poulsen, Christoffer Horn Nielsen og Silas Schelke.
Hermed sikrede klubben sig 1. pladsen med fleste vundne medaljer ved B&U DM i 2013.
For herrer i dreng/pige kategorien på fleuret dominerede Trekanten som sædvanlig og placerede sig på de første 7. pladser ud af i alt 22 fægtere og heraf var 11 fægtere fra klubben.
Guldet blev vundet af Jacob Brandt Lang (15-6) over Sophus Landorph, som fik sølv. Bronzemedaljerne blev vundet af Felix Caspersen og Jonas Winterberg-Poulsen.
I damekategorien kæmpede Sol Grum-Schwensen sig til en flot guldmedalje (15-3) over Anne-Sofie Skaarup Jensen (HFK) efter Sols spændende semifinale mod Alba Thilo Nielsen (MAH), som hun vandt 15-13.
I kategorien miniorer piger på fleuret kæmpede Marie-Winterberg Poulsen sig til en flot sølvmedalje mod Stine Olstrøm fra VFK. For drengenes vedkommende kæmpede Ruben Jeiner (9-10) sig også til en flot sølvmedalje mod Frederik Brolev fra TVF. Christoffer Horn Nielsen fik en flot bronzemedalje.
På kadet dame kårde kæmpede Emilia Borrye sig til en flot sølvmedalje (12-15) mod Louise Wellman Thomsen (HFK).
På puslinge dame kårde kæmpede Josephine Barfod Damgaard sig til en flot bronzemedalje.
Adgang til finalen for kadet fleuret damer sikrede Sol Grum-Schwensen og Martine Spanger-Ries sig efter gode semifinaler, hvor Sol vandt 15-6 over Laura Margrethe Pathara (VFK) og Martine vandt 15-4 over Laeticia Jørgensen (HFK). Martine vandt finalen 15-4 over Sol.
Herresemifinalerne for kadet blev kæmpet som vanligt af Trekanten fægtere, hvor Kolja Dahlin vandt 15-11 over Thomas Berg og Hans-Christian Mejlvang der vandt
med 7-6 over Tor Boesen, der trak sig pga. skade. Finalen blev vundet af Kolja med 15-10 over Hans-Christian.
For drenge kårde kæmpede Rasmus Weirup Gram sig til en flot 9. plads efter at have tabt en flot kamp i udslagning og lidt ærgerlig over, at systemet ikke registrerede alle hans touchéer.
For puslinge herrer kæmpede Jonas Winterberg-Poulsen sig til en flot guldmedalje med en finale, hvor han vandt over Ruben Jeiner, der fik en flot sølvmedalje og Silas Schleke, der fik en flot bronzemedalje.
For puslinge damer vandt Naja Vaaben finalen 13-12 over Solvej Skadborg (RUF) mens Josephine Barfod Damgaard og Hannah Bockhahn kæmpede sig til flotte bronzemedaljer.
Hvis du vil vide mere, kan du finde alle kampresultaterne her: http://fencingworldwide.com
Stort tillykke til alle fægtere for at levere flot fægtning og god kampånd ved B&U DM.
 
En stor tak til de fægtere og trænere, som var dommere under B&U DM – Josefina Lawton, Kolja Dahlin, Conrad Kongstad, Thomas Berg, Nicolai Lykke Rasmussen, Kim Bruun Petersen, Stefan Elgaard Everitt og Søren Johansen.
En ekstraordinær tak skal lyde til klubbens trænere – Malte og Ferenc – som på alle måder støtter op om vores fægtere, og sikrer sig at de har det sjovt samtidig med at de er kampklar til det sidste.
Du kan downloade hele beretningen her som PDF, hvor du også kan se nogle billeder - DOWNLOAD - PDF
Her kan du downloade medaljefordelingen ved dette års B&U DM - LINK TIL DM MEDALJEOVERSIGT
Der kommer flere billeder op fra DM i Birkerød i den nærmeste fremtid.
Fægteklubben Trekanten
Ryparkens Idrætsanlæg
Lyngbyvej 110
2100 København Ø
Denmark
Telefon: 39 27 13 13
E-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.