Stor medaljehøst til Fægteklubben Trekanten ved weekendens Danmarksmesterskab 2014 for B&U fægtere

To dejlige dage er afsluttet med et flot resultat til fægteklubben Trekanten, der endnu engang var den deltagende klub, der løb med flest medaljer – 23 medaljer i 9 kategorier.

 

 

Stor tak til:

·         28 deltagende fægtere for at stille op og vise god fægtning, kampånd og kammeratskab i form at god opførsel og støtte til andre fægtere og naturligvis et stort tillykke til alle fra miniorer til kadetter også med de mange medaljer - 7 guldmedaljer, 8 sølvmedaljer og 8 bronzemedaljer

·         de frivillige, der deltog som dommere – Kolja Dahlin, Thomas Berg, Kim Bruun Petersen, Nikolai Lykke-Rasmussen og Philip Femø – for på en fair måde at have dømt mange kampe og vist et godt eksempel både lørdag og søndag

·         vi dagens anledning assisterende hjælpetræner Felix Caspersen, træner Marcus E. Everitt og naturligvis til vores hovedtræner Malte Trier Mørch, som begge dage kom rundt og coachede rigtig mange kampe og gav opmuntrende ord og konkrete tilbagemelding til fægterne under weekendens stævne

·         fægteklubben Rudersdal for god stævne afvikling i Idrætshallen i Birkerød

 

Et lille udpluk af de mange kampe fra weekends stævne:

·         Marie Winterberg vandt suverænt guld og finalen 10-2 over Katrine Larsen fra Varde fægteklub i miniorer fleuret kategorien

·         Trekanten 3 deltagende piger på fleuret dreng/pige vandt top 3, hvor Sol Grum-Schwensen vandt finalen 15-6 over klubkammeraten Hannah Bockhahn

·         Trekanten dominerede på herrer fleuret dreng/pige gruppen med 9 deltagere ud af 14 og vandt alle 4 medaljer i top 3, hvor Jacob Brandt Lang vandt finalen 15-7 over Maxim Valeur

·         På miniorer fleuret herrer havde vi 4 deltagere ud af 11 i kategorien og vi fandt top 3, hvor Mikkel Gjaldbæk vandt finalen 9-8 over klubkammeraten Sacha Guilbert

·         På puslinge fleuret vandt Marie Winterberg Poulsen en flot sølvmedalje 10-15 mod Stine Olstrøm fra Varde fægteklub

·         I puslinge fleuret herrer kategorien dominerede Trekanten også med 7 ud af 10 deltagere, og her blev kæmpet bravt og flot fra alle sider, og vi vandt top 3, hvor Christoffer Horn vandt finalen 15-14 over klubkammeraten Ruben Wilmont Jeiner.

·         På kadet fleuret havde vi 8 deltagere ud af 20, som alle kom i top 10 og vandt også top 3 med interessant klubopgør, som endte med at Conrad Kongstad vandt finalen 15-6 over Mathias Danckwardt

·         På kårde kæmpede Oscar Skals sig til en sølvmedalje ud af 18 deltagere, da han tabte finalen til Mads Aagaard fra Vordingborg fægteklub

·         På kadet fleuret damer vandt Martine Spanger Ries finalen 15-4 over klubkammeraten Sol Grum-Schwensen, som fik sølv.

 

Stort tillykke til:

·         Sol Grum-Schwensen med guldmedaljen på fleuret dreng/pige og sølvmedaljen på fleuret kadet

·         Marie Winterberg-Poulsen med guldmedaljen på fleuret miniorer og sølvmedaljen på fleuret puslinge

·         Jacob Brandt Lang med guldmedaljen på fleuret dreng/pige og bronzemedaljen på fleuret kadet

·         Christoffer Horn med guldmedaljen på fleuret puslinge og bronzemedaljen på fleuret miniorer

·         Mikkel Gjaldbæk med guldmedaljen på fleuret miniorer og bronzemedaljen på fleuret puslinge

·         Martine Spanger-Ries for guldmedaljen på fleuret kadet

·         Conrad Kongstad for guldmedaljen på fleuret kadet

·         Mathias Danckwardt for sølvmedaljen på fleuret kadet

·         Maxim Valeur med sølvmedaljen på fleuret dreng/pige

·         Oscar Skals med sølvmedaljen på kårde dreng/pige

·         Ruben Wilmont Jeiner med sølvmedaljen på fleuret puslinge

·         Sacha Guilberg med sølvmedaljen på fleuret miniorer

·         Hannah Bockhahn med sølvemedaljen på fleuret dreng/pige

·         Sophus Landorph med bronzemedaljen på fleuret kadet

·         Benjamin Wilmont Jeiner med bronzemedaljen på fleuret dreng/pige

·         Josephine Barfod Damgaard med bronzemedaljen på fleuret dreng/pige

·         Jonas Winterberg-Poulsen med bronzemedaljen på fleuret dreng/pige

 

Nedenfor ses en medaljeoversigt til klubber for B&U DM:

 

Medaljefordeling (Individuelt)

1.

FKT Kobenhavn (DEN)

( 7 x Guld, 8 x Sølv, 8 x Bronze )

2.

Roskilde FK (DEN)

( 4 x Guld, 3 x Sølv, 2 x Bronze )

3.

FKTV Vordingborg (DEN)

( 4 x Guld, 1 x Sølv, 6 x Bronze )

4.

HFK Hellerup (DEN)

( 3 x Guld, 4 x Sølv, 7 x Bronze )

5.

VFK Varde (DEN)

( 1 x Guld, 1 x Sølv, 4 x Bronze )

6.

Gilleleje FK (DEN)

( 1 x Guld, 1 x Bronze )

7.

KFK Kalundborg (DEN)

( 1 x Sølv, 5 x Bronze )

8.

RFK Rudersdal (DEN)

( 1 x Sølv, 1 x Bronze )

8.

FKF FLECHE Holbaek (DEN)

( 1 x Sølv, 1 x Bronze )

10.

TVF Thisted (DEN)

( 1 x Bronze )

 

 

 

 

 

·         Steffen Gjaldbæk med bronzemedaljen på fleuret puslinge

Fægteklubben Trekanten
Ryparkens Idrætsanlæg
Lyngbyvej 110
2100 København Ø
Denmark
Telefon: 39 27 13 13
E-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.