Sydjylland Open - flot fægtning og 10 medaljer til B&U fægterne

Se disse dejlige, dygtige fægtere trætte efter en lang dags fægtning:

På billedet mangler Kristoffer Josefsen, Senior Bjørn Josefson og Oscar Skals, som søndag vandt kårdefinalen i kategorien d/p, dreng.

10 medaljer blev det til, hvis man tæller Christoffer Persson med (p.t. dobbelt medlem af MF19 og FKT).

Anker Josefson, senior - kæmpede sig til en flot 8. plads på kårde - tillykke.

 

Super stævne med bl.a. to spændende finaler med varieret og god fægtning hos d/p:

1) Josephine B.D. og Line Jönsson, MF19 som endte 13-15 og

2) Pelle Kampp og August Lindstrøm, HFK, som endte 11-15

Hos miniorerne vandt Marie W.-P. semifinale over klubkammeraten Christoffer H. og Mikkel G. vandt over Simon fra Thisted i den anden semifinale.

En super flot finalekamp blev derfor kæmpet mellem klubkammeraterne Marie W.-P. og Mikkel G., som endte 6-9

Hos puslingene blev de 9 fægtere sat i 1 pulje med kun 1 dommer til at starte med.. det blev dog bedre i 2. pulje. De blev færdige med finale lidt i seks,som stod mellem klubkammeraterne Silas og Ruben, som endte 8-15

Søndag hvor Oscar Skals fægtede kårde dreng/pige kæmpede han sig flot i finalen og vandt denne 15-9 efter at have vundet semifinalen 15-14. Der var 17 drenge og 4 piger fra start. Stort tillykke.

Stor TAK til:

* Josephine Lawton som dømte mange kampe i de mere end 8 timer lørdagens stævne varede

* Thibaut Guilberg fra vores søsterklub FKT Viborg for støtte og opmuntrende ord til vores fægtere og tak til Malte for at have få arrangeret det

Lidt reklame fra FKT Viborg:
Sæt X i kalenderen den 3.-4. maj 2014 og kom til træningslejr i Karup, hvor alle er velkomne og hvor søndagen bl.a. byder på et besøg hos Helikoptereskadrillen.

* alle deltagerne for at god fægtning og kampånd, kammeratskab samt hjælp og støtte til hinanden under stævnet

* til Vojens fægteklub og Odense fægteklub for et hyggeligt stævne og nogle flotte medaljer og diplomer

 

Tillykke med de flotte fægtning og medaljerne til - se billederne nederst:

Mikkel Gjaldbæk - guld hos miniorerne

Ruben Wilmont Jeiner - guld hos puslinge, drenge

Oscar Skals - guld hos dreng/pige, dreng på kårde

Marie Winterberg-Poulsen - sølv hos miniorerne

Silas Schelke-Poulsen - sølv hos puslinge, drenge

Pelle Kampp - sølv hos dreng/pige, dreng

Josephine Barfod Damgaard - sølv hos dreng/pige, pige

Steffen Gjaldbæk - bronze hos puslinge, drenge

Christoffer Persson - bronze hos puslinge, drenge (selvom var meldt til som MF19 er han også medlem af FKT)

Christoffer Horn - bronze hos miniorerne

 

Fægteklubben Trekanten
Ryparkens Idrætsanlæg
Lyngbyvej 110
2100 København Ø
Denmark
Telefon: 39 27 13 13
E-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.