Flot fægtning ved Rudersdal Open 2014

15 B&U fægtere fra klubben fægter lørdag/søndag til Ruderdal Open - flot fægtning og 15 medaljer blev det til - 4 guldmedaljer, 5 sølvmedaljer og 6 bronzemedaljer, så Fægteklubben Trekanten var igen den klub, som kom hjem med fleste medaljer fra et stævne.
Stort tillykke til alle fægterne for god kampånd, støtte til hinanden og flotte resultater.

Magnus Rømer fægtede sin første ranglistestævne på kårde i aldersklassen miniorer og kom hjem med en bronzemedalje.

Rudersdal Open 2014 051Rudersdal Open 2014 058Rudersdal Open 2014-2 050Rudersdal Open 2014 053

Simon Qvistgaard kæmpende en flot udslagningskamp og fik sat mange touche, selvom han til sidst måtte se sig slået i kategorien puslinge - drenge. 

Jonas Winterberg-Poulsen kæmpede en flot seminifinale og vandt 15-9 over Aksel Skadborg i kategorien kadet - drenge. I finalen kæmpede Jonas flot og måtte desværre se sig slået af sin tidligere klubkammerat Maxim Valeur 13-15. Tillykke med sølvmedaljen.

Marie Winterberg-Poulsen vandt stort set alle sine kampe og i finalen viste hun sig flot fægtning og vandt finalen 15-7 over Caroline Brems i kategorien puslinge -.piger.

Josephine Barfod Damgaard fik sat nogle toucheer i dagens kampe, og måtte se sig slået af dygtigere fægtere og sluttede på en 3. plads og en bronzemedalje i kategorien kadet - piger.

Oscar Skals vandt semifinalen suverænt 15-3 og fægtede flot i finalen med Tobias Jeppesen, hvor Oscar fik sølv..

Ruben Wilmont Jeiner, Christoffer Horn, Mikkel Gjaldbæk og Sasha Guilberg fægtede alle flotte kvartfinaler. Igen et spændende Trekanten opgør blev det til, hvor Ruben løb vandt finalen over Christoffer, Mikkel og Sasha fik bronze - se de samlede resultater nedenfor.

Sted

Navn

Klub

Nation

Fødselsdato

M/F

Kadet (1998 - 2000) Fleuret Dame

3.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=312197&lang=DK&sa=1')">DAMGAARD Josephine Barfod

FKT Kobenhavn

DEN

2001

F

     
 

1 Af 5 Udvalgte

U14+U13 (2001 - 2002) Fleuret Dame

1.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=312341&lang=DK&sa=1')">VAABEN Naja

FKT Kobenhavn

DEN

2001

F

     

2.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=314651&lang=DK&sa=1')">WINTERBERG-POULSEN Marie

FKT Kobenhavn

DEN

2004

F

     

3.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=302243&lang=DK&sa=1')">BOCKHAHN Hannah

FKT Kobenhavn

DEN

2001

F

     
 

3 Af 3 Udvalgte

U11+U10 (2003 - 2004) Fleuret Dame

1.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=314651&lang=DK&sa=1')">WINTERBERG-POULSEN Marie

FKT Kobenhavn

DEN

2004

F

     
 

1 Af 4 Udvalgte

Kadet (1998 - 2000) Fleuret Herre

2.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=302246&lang=DK&sa=1')">WINTERBERG-POULSEN Jonas

FKT Kobenhavn

DEN

2001

M

     
 

1 Af 8 Udvalgte

U14+U13 (2001 - 2002) Fleuret Herre

1.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=302246&lang=DK&sa=1')">WINTERBERG-POULSEN Jonas

FKT Kobenhavn

DEN

2001

M

     

2.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=324735&lang=DK&sa=1')">GJALDBÆK Steffen

FKT Kobenhavn

DEN

2002

M

     

3.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=341686&lang=DK&sa=1')">ANDRESEN WEYHRETER Samuel

FKT Kobenhavn

DEN

2001

M

     

3.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=312899&lang=DK&sa=1')">WILMONT JEINER Ruben

FKT Kobenhavn

DEN

2003

M

     

11.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=344868&lang=DK&sa=1')">KORTZAU Anton A.

FKT Kobenhavn

DEN

2002

M

     
 

5 Af 13 Udvalgte

U11+U10 (2003 - 2004) Fleuret Herre

1.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=312899&lang=DK&sa=1')">WILMONT JEINER Ruben

FKT Kobenhavn

DEN

2003

M

     

2.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=323265&lang=DK&sa=1')">HORN Christoffer

FKT Kobenhavn

DEN

2004

M

     

3.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=324732&lang=DK&sa=1')">GJALDBÆK Mikkel

FKT Kobenhavn

DEN

2004

M

     

3.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=324989&lang=DK&sa=1')">GUILBERT Sacha

FKT Kobenhavn

DEN

2004

M

     

9.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=336405&lang=DK&sa=1')">QVISTGAARD Simon

FKT Kobenhavn

DEN

2004

M

     
 

5 Af 12 Udvalgte

U14+U13 (2001 - 2002) Kårde Herre

2.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=305261&lang=DK&sa=1')">SKALS Oscar Juul

FKT Kobenhavn

DEN

2001

M

     
 

1 Af 7 Udvalgte

U10 (2005) Kårde Blandet

3.

http://ranglisten.ophardt-team.org/biographien.asp?codenr=346024&lang=DK&sa=1')">RØMER Magnus

FKT Kobenhavn

DEN

2005

M

     
 

1 Af 3 Udvalgte

 

Medaljefordeling (Individuelt)

1.

FKT Kobenhavn (DEN)

( 4 x Guld, 5 x Sølv, 6 x Bronze )

2.

HFK Hellerup (DEN)

( 3 x Guld, 3 x Sølv, 4 x Bronze )

3.

FKTV Vordingborg (DEN)

( 3 x Guld, 1 x Sølv, 2 x Bronze )

4.

RFK Rudersdal (DEN)

( 1 x Guld, 1 x Sølv, 2 x Bronze )

5.

KFK Kalundborg (DEN)

( 1 x Sølv )

6.

FSF Frederiksberg (DEN)

( 1 x Bronze )

6.

ARA Helsingborg (SWE)

( 1 x Bronze )

Fægteklubben Trekanten
Ryparkens Idrætsanlæg
Lyngbyvej 110
2100 København Ø
Denmark
Telefon: 39 27 13 13
E-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.