Resultater fra Københavns-mesterskaberne 2015

Københavnsmesterskab 2015

66 starter, 2 hverdagsaftner - og 6 københavnsmestre!

Københavnsmesterskaberne blev igen i år afholdt på Trekantens fægtesal. Ikke mindst om onsdagen, hvor der var både fleuret og sabel, var der mange mennesker på salen – faktisk så mange, at det i fremtiden bliver nødvendigt igen at bruge tre aftener på afviklingen af stævnet. Dette har ikke været nødvendigt i de sidste 10 år! Derfor en ekstra stor tak til Ferenc og Malte, der gav en stor hånd med ved afviklingen.

Mange hilsner

- og vi ses til næste år

Lene Jensen, Trekanten

Resultaterne blev følgende:

Damekårde:

1. Victoria Lejon, HFK

2. Augusta Spanger-Ries, HFK

3. Karen Bell, Mahaut

    Caroline Oppenlænder, Gilleleje

5. Alba Grassov, HFK

6. Sofie Olsen, HFK

Herrekårde:

1. Esteban Garcia, HFK

2. Mads Berg, HFK

3. Patrick Jørgensen, HFK

    William Pritchard, HFK

5. Christian Linnemann, HFK

6. Alexander Brems, HFK

7. Nicolai Alexanderson, HFK

8. Klaus Albert Caning, HFK

9. Andreas K. Bacher, Trekanten

10. Rasmus Weirup, HFK

11. Victor Gaardsted, HFK

12. Sofus Bovin, RFK

13. Oscar Skals, Trekanten

14. Marcus Everitt, Trekanten

15. Ulrik la Cour, Trekanten

16. Steffen Knudsen, Trekanten

17. Sune Jørgensen, Gilleleje

18. Peter Bonde, Trekanten

Damefleuret:

1. Martine Spanger-Ries, HFK

2. Gabriela Carballo, HFK

3. Josefina Lawton, Trekanten

    Laeticia Jørgensen, HFK

5. Fruzsina Farago, HFK

6. Karen Bell, FKM

7. Lene Jensen, Trekanten

8. Julie Buninuwicz, FSF

Herrefleuret:

1. Laurence Halsted, HFK

2. Roland Schlosser, HFK

3. Phillipe Jørgensen, HFK

    Mikkel Rahbek, HFK

5. Thomas Berg, Trekanten

6. Alexander Tsoronis, Trekanten

7. Mathias Dankwardt, Trekanten

8. Søren Johansen, HFK

9. Conrad Kongsted, Trekanten

10. Kolja Dahlin, Trekanten

11. Emil U. Andersen Trekanten

12. Christoffer Rykind Bjarke, Trekanten

13. Benjamin Wilken, Mahaut

14. Jacob Brandt, Trekanten

15.Sigurd Røkkum, Mahaut

16. Rasmus Løvschal, FSF

17. Emil Rasmussen, Mahaut

18. Peter Dinesen, Trekanten

Damesabel:

1. Karen Bell, FKM

2. Marina Kasimova, Trekanten

3. Freja Østerstrøm, Trekanten

    Linnea Roark, RFK

Herresabel:

1. Sebastian Bringstrup, Trekanten

2. Stewart Watson, Trekanten

3. Jørgen Stutemeyer, HFK

     Anton Gyurov, Trekanten

5. Mick Berland, RFK

6. Vladimir Roumyantsev, HFK

7. Theis Samsig, Trekanten

8. Roar, Trekanten

9. Daniel Ryttergaard, RFK

Fægteklubben Trekanten
Ryparkens Idrætsanlæg
Lyngbyvej 110
2100 København Ø
Denmark
Telefon: 39 27 13 13
E-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.